Що таке арматура та її види?
У будівництві арматурою називають сталеві стрижні різного перетину і різної форми, сталеві пасма і канати, що мають здатність сприймати розтягувальну та сколювальну напругу, яка виникає від зовнішніх навантажень та власної ваги у залізобетонних конструкціях. Арматура буває постійного перетину (з гладкими стрижнями) та періодичного профілю. Легкою називають арматуру з діаметром стрижня до 12 міліметрів, 12—40 міліметрів — уже важка арматура.
Арматуру, яку використовують у залізобетонних конструкціях, заведено поділяти на чотири види:
1) робоча (сприймає розтягувальну та сколювальну напругу від зовнішніх навантажень та власної ваги елементів у залізобетоні);
2) розподільна (утримує стрижні арматури в певному визначеному положенні та розподіляє навантаження між цими стрижнями);
3) хомути (зв’язують арматуру в цілісний каркас, також вони вберігають бетон від тріщин коло опор);
4) та останній вид — монтажна арматура (використовується для безпосереднього складення каркасу, забезпечує відповідну позицію робочої арматури та хомутів при бетонуванні).
За способом встановлення: штучна, арматурні сітки, каркаси, конструкції
Штучна арматура буває прутковою із круглих стрижнів та жорсткою — із профільної прокатної сталі. Вона збирається шляхом зварювання в арматурний каркас окремих елементів на місці бетонування. Зазвичай, цей вид арматури використовують у тих випадках, коли назначений невеликий обсяг робіт та є необхідність припасування стрижнів у бетонних конструкціях.
Арматурна сітка виглядає як взаємно перехрещені стрижні. Вони з'єднуються у місцях перетину в'язкою або зварюванням. Найчастіше арматурну сітку використовують для армування плит.
Каркаси зазвичай складаються із повздовжньої арматури та решітки, що їх з'єднує. Описаний підвид каркасів називають плоскими. Також існують просторові каркаси. Вони складаються із кількох плоских каркасів або ж плоских сіток та пакетів. Арматурні каркаси застосують при встановленні колон, балок і т.п. Для їх виготовлення використовують круглу, гарячого або холодного вальцювання, холодносплющену сталь періодичного профілю.
Стрижневу арматуру виготовляють на металургійних заводах за допомогою прокатки (вальцювання). Дротова арматура виходить шляхом холодної протяжки прокатних стрижнів через систему отворів-фільєрів, які постійно зменшуються.
Варто зазначити, що, окрім металевої арматури, буває і неметалева.
Ще кілька класифікацій
За профілем арматуру поділяють на круглу, гладку та періодичного профілю. Остання має вигляд стрижнів з рівномірним рифленням. Це покращує щеплення з бетоном. На відміну від арматури періодичного профілю, гладка не має рифлення.
За принципом роботи всю арматуру поділяють на напружувану та ненапружувану. Також арматура буває поперечною та повздовжньою. Поперечна захищає від похилих тріщин поблизу опор від сколювальних косих навантажень, які виникають поблизу опор. Ще вона зв'язує бетон в стиснутій зоні з арматурою розтягнутої зони.
Рекомендовані статті